MENU
TRABZON ÇAY SEKTÖRÜ KÜMELENME PROJESİ

Of Ticaret ve Sanayi Odası (OFTSO) , Trabzon Ticaret  Ticaret Borsası (TTB) ve  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)  işbirliğinde düzenlenen ''Trabzon Çay Sektörü Kümelenme Projesi ve Beyaz Enerji Teknolojisi ile Çay Sektöründe Enerji Tüketimini Azaltmak'' Projesi için toplantı yapıldı.


TTB Çok amaçlı salonda yapılan toplantıya TTB Meclis Başkanı  Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Başkanı  Eyyüp Ergan'ın yanı sıra, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı  M. Suat Hacısalihoğlu, OFTSO Genel sekreteri Murat Zırıh ile çay sektörü temsilcileri katıldı.


Toplantının açılışında konuşan TTB Yönetim Kurulu Başkanı  Eyyüp Ergan, bahçeden bardağa kadar olan süreçteki çay üretiminde verim ve kaliteyi artırmayı hedefleyen projeyi uygulamaya koymak için bir araya geldiklerini hatırlatarak, kümelenme ve enerji kullanımının sektör için çok önemli olduğunu bildirdi.


TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ise çay sektörünün gelişimini, ihracatının artırılmasını ve Uluslararası çay standartlarına erişmesi adına bir araya gelmenin çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:


''Daha önceki yıllarda sektörde yürüttüğümüz Uluslararası projemiz oldu. 6 ülke Yunanistan,Romanya,Bulgaristan,Gürcistan,Ermenistan ve Türkiye olarak bir projede buluştuk. Bu proje içerisinde gördükki, her ülkenin çayı bizim içtiğimiz gibi değil. Herkes bunu farklı algılıyor.Önemli olan ülkeler arasında bizim çayında tanınmışlığını artırmak ve onların çayları ile birlikte daha fazla tüketimi sağlamak olmalıdır.Bu doğrultuda geçmiş projeleri de kazanmak suretiyle geleceği planlama adına, üzerinde çalışacağımızın da çok önemli bir proje olacağına inanıyorum. Bu atılmış adım, çay sektöründe geleceğe yönelik unutulmayacak bir projedir.''


- Çayda yeni bir anlayış

TTB Meclis Başkanı  Sebahattin Arslantürk de, modern tarım uygulamalarının giderek arttığı çay sektöründe önemli sorunlarında bulunduğuna dikkat çekerek, '' Yarı kurumsal bir işletmeyle rekabet eden firmalara sahip bir sektör burası. Tarladan bardağa kadar her şey üretimden geçiyor. Üretim olurken, tüketime yönelik işlem gören sanayide bunlara yaklaşıyor. Onun için dünya gerçeklerini ön planda tutup, gelişen teknolojiyi kendimize adapte ederek, her aşamada ürün kalitesini önemseyerek çalışmalıyız. Yeni arayışlarla tüketiciye sunabileceğimiz tatları çeşitlendirerek farkındalık yaratmalıyız. Ayrıca karbon salımı ve sıfırlama yönünden de çok ciddi adımlar atmalıyız. Çay sektörü de bu gerçekleri göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.'' Dedi.


Gelinen noktada, UR-GE ve AR-GE yatırımlarında hem enerji tüketimini minimize eden hem verimliliği maksimum düzeye çıkarılmasının kaçınılmaz olduğuna da değinen Arslantürk, diğer ülkelerle rekabet edebilen ve kar odaklı bir üretim ve ticaret yapısının oluşturulması için birlikte hereket edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.


Toplantıda da sonra TTSO Proje koordinasyon Ofisi Genel Koordinatörü Cengizhan Sungurlu, ''UR-GE Proje Desteği ve DYS Kayıt Bilgilendirme'', KOSGEB Trabzon İl Müdürlüğü KOBİ Uzmanı Kürşat Mazlum,''KOSGEB Yeşil Dönüşüm Destek Programı'' hakkında bilgi verdi.


Asra İnşaat Isı ve Klima Sistemleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. Adına Fevzi Olgun da ''Beyaz enerji Teknolojisi ile Çay Sektöründe Enerji Tüketimini Azaltmak'' konusunda sunum yaptı.

HABER GÖRSELLERİ
TRABZON ÇAY SEKTÖRÜ KÜMELENME PROJESİ
TRABZON ÇAY SEKTÖRÜ KÜMELENME PROJESİ
TRABZON ÇAY SEKTÖRÜ KÜMELENME PROJESİ
TRABZON ÇAY SEKTÖRÜ KÜMELENME PROJESİ